Verslag Amsterdamse parkietentelling 2024/25

Deze winter is weer eens een landelijke simultaantelling van slaapplaatsen van parkieten georganiseerd door Sovon. Doel is de landelijke aantalsontwikkeling en verspreiding van in het wild levende parkieten in Nederland te volgen.

De Grote Alexanderparkiet heeft een forse snavel waarmee hij zelfs holen kan maken in palmbomen.

Net als drie jaar geleden coördineerde Frank van Groen de telling in de Amsterdamse regio. De simultaantelling vond plaats op 21 december 2024 en op 11 januari 2025. Van te voren werden de slaapplaatsen in kaart gebracht. Een 30-tal vrijwilligers werkten mee aan de tellingen in en rond Amsterdam . Beide tellingen leverden 10 bezette slaapplaatsen op van Halsbandparkieten; Oosterpark, Nassaukade, Admiralengracht, Plesmanlaan, Rijksmuseum, Amstelkanaal, Noord, Zuidoost, Weesp en Aalsmeer. Grote Alexanderparkieten bleken alleen in het Oosterpark te slapen.

Op beide tellingen werden iets meer dan 5000 Halsbandparkieten geteld, tegen maximaal 5730 vogels drie jaar geleden. De resultaten van verschillende simultaantellingen van de afgelopen jaren wijzen uit dat Halsbandparkieten sinds 2012 al niet meer toenemen in het Amsterdamse.

In het Oosterpark werden op 11 januari 980 Grote Alexanderparkieten geteld, een nieuw landelijk record. Drie jaar geleden ging het op dezelfde locatie nog om 580 vogels. Het is duidelijk dat de Grote Alexander de afgelopen drie jaar flink is toegenomen. Pas sinds 2013 worden meer dan 100 vogels tegelijk geteld. Elders in Nederland werd slechts een enkele Grote Alexanderparkiet opgemerkt. Daarmee is deze soort de meeste Amsterdamse van alle in het wild voorkomende vogels van Nederland.

Waar het verschil in aantalsontwikkeling tussen beide soorten mee te maken heeft is niet bekend. Mogelijk speelt een minder hoog predatierisico een rol. Halsbandparkieten worden geregeld als prooi van Havik en Slechtvalk gevonden, Grote Alexanderparkieten vrijwel nooit. Met hun forsere en sterke kromme snavels wordt de Grote Alexander mogelijk door beide roofvogels als een te riskante prooi ingeschat.

Op 11 januari maakte Rob Buiter een verslag van de parkietentelling voor Vroege Vogels Radio in het Oosterpark, met drie vwga-leden; Jip Louwe-Kooijmans (landelijk Sovon-coördinator), Frank van Groen en Koen Wonders (tellers Oosterpark).

Het item is te beluisteren op Vroege Vogels Radio van 12 januari 2025 via deze link.

Dit bericht is geplaatst in wetenswaardig. Bookmark de permalink.